II ZJAZD STUDENTÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI Zielona Góra, 26-28.05.2017 r.

W dniach 26-28.05.2017 r. reprezentacja naszej uczelni wyjechała na II IMP AZS w Boccia, które odbyły się w ramach Zjazdu Studentów z Niepełnosprawnościami w Zielonej Górze. Do Zielonej Góry zjechało 9 drużyn z całej Polski, które przez 3 dni rywalizowały o najwyższe stopnie na podium. Pierwszego dnia Zjazdu studenci, ich trenerzy i asystenci wzięli udział w konferencji naukowo metodycznej, w której prelegenci przedstawiali działania aktywizujące na własnych uczelniach. Wieczorem dokonano weryfikacji zawodników oraz odbyło się spotkanie studenckie, podczas którego uczestnicy wymienili się doświadczeniem sportowym i osiągnięciami uczelnianymi. W sobotę rozpoczęły się rozgrywki drużynowe. W systemie „każdy z każdym” z podziałem na dwie grupy. Rywalizacji towarzyszyły duże emocje i aktywny doping. Po zaciętych grach wyłonieni zostali zwycięzcy , którzy podczas uroczystej kolacji zostali udekorowani medalami oraz obdarowani pucharami i drobnymi upominkami. Był też czas na integrację i zawieranie kolejnych przyjaźni. Trudno słowami przedstawić atmosferę takich spotkań. Musi wystarczyć sprawozdawcze: było fantastycznie, niepowtarzalnie i wyjątkowo.

Trzeciego dnia Zjazdu, na zakończenie, zawodnicy wzięli udział w rozgrywkach indywidualnych. Tu musimy pochwalić naszą zawodniczkę Karolinę Biernacką, która znalazła się na czwartym miejscu, co prawda bez medalu, ale z nadzieją na przyszłoroczne zwycięstwo.

Zachęcamy studentów do udziału w takich wydarzeniach, które poza integracją, nawiązywaniem nowych znajomości, dzięki sportowym wyzwaniom, dają siłę i energię podczas realizacji zadań na uczelni, ładują akumulatory.

 

Kilka słów o Boccia

Boccia – sportowa dyscyplina paraolimpijska wywodząca od włoskiej gry w bule –bocce.

Pierwszy raz rozgrywki boccia miały miejsce na światowych igrzyskach niepełnosprawnych w Nowym Jorku w roku 1984. Stałą dyscypliną paraolimpijską stały się od czasu olimpiady w Barcelonie w 1992 roku. Obok goalballa i dyscyplin uprawianych na wózkach jest dyscypliną paraolimpijską nie mającą swojego odpowiednika w programie olimpijskim.

Pod wieloma względami gra jest podobna do pierwowzoru. Od  bocce odróżniają ją jednak charakterystyczne zapisy regulaminowe:

  • wprowadzenie bili na boisko odbywać się może w dowolny sposób: rzucenie, kopnięcie, sprzęt wspomagający np. rynny, pochylnie
  • pozycja ciała zawodnika nie jest określona: można stać lub siedzieć (wózek, krzesło)
  • wprowadzanie buli na boisko może się odbywać z udziałem asystenta instruowanego przez gracza (np. o głębokim porażeniu mózgowym, bez kończyn)
  • istnieje limit czasu przyznawany każdej stronie na rozegranie każdej rundy.

Ze względu na charakterystyczną dla większości gier „bulowych” prostotę zasad, relatywnie do innych sportów tani sprzęt i niewielkie wymagania w zakresie miejsca do gry, boccia polecana jest również jako gra integracyjna.