Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu

Warsztaty Sensoryczne

Z okazji kwietniowych obchodów Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu na UWM w dniu 24 kwietnia 2024 roku w holu Biblioteki Uniwersyteckiej odbyły się „Warsztaty Sensoryczne”, zorganizowane przez studentki i studentów Koła Naukowego Wolontariatu przy wsparciu Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Opiekunką Koła Naukowego jest p. dr Bożena Chrostowska, która w Uczelni pełni funkcję Koordynatora ds. wsparcia edukacyjnego osób w spektrum autyzmu. Uczestnicy warsztatów wykonując różne zadnia dotyczące zmysłu węchu, dotyku, słuchu i wzroku, mieli okazję sprawdzić w jaki sposób mogą odbierać świat osoby autystyczne. W warsztatach wzięli udział studenci i pracownicy UWM. Do uczestnictwa zachęcali organizatorzy wcześniej wykonanymi plakatami i publikowanymi postami.

Wszystkim, którzy chcieli poznać świat odbierany zmysłami osób w spektrum dziękujemy za zainteresowanie i aktywne uczestnictwo!

Poniżej kilka słów od studentek organizujących warsztaty😊

Wiktoria Kurowska:

Organizacja i sam udział w tych warsztatach na 5 roku studiów z pedagogiki specjalnej troszkę ciężko było pogodzić, mimo to zabawa była niesamowita, dużo osób nie miało pojęcia, że takie warsztaty mają się odbyć, mimo to przychodziły spore grupy studentów chętnie biorące udział w zadaniach przygotowanych przez nas. Osobiście czuję ogromną satysfakcję z tego iż tak dobrze zostały przyjęte i widać było chęć studentów na to by brać w nich udział. Niestety troszkę kolidowało to z kolokwiami więc nie każdy miał czas by spróbować się we wszystkich zadaniach, ale biorąc pod uwagę zadawane pytania i zainteresowanie uważam, że takie warsztaty są potrzebne i na pewno zawsze znajdą się osoby chętne do ich organizacji bądź do samego udziału 😄 i do tego samo przygotowywanie mas, woreczków sensorycznych wspólnie z innymi to ŚWIETNA ZABAWA 😉

Alicja Zieleniewska:

Jestem właśnie na pierwszym roku studiów pedagogicznych, dlatego nie mogę ukryć, nie posiadałam na początku bogatej wiedzy na temat takich warsztatów, ale gdy dowiedziałam się na, czym one polegają, co będziemy na nich robić, to byłam bardzo zaciekawiona i miło wspominam chwile, gdy tworzyłam daną masę, ponieważ mogłam o niej opowiedzieć uczestnikom, którzy brali udział w takich warsztatach, cieszyłam się niesamowicie, kiedy dana osoba podchodziła do nas z uśmiechem i otwartością, którą każdy z nas powinien ćwiczyć, by nie być obojętnym wobec drugiego człowieka. Myślę, że uczestniczenie i tworzenie takich warsztatów, to kolejny mały krok do realizacji swoich marzeń, a jak to powiedział Walt Disney ” Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”

Marta Czaplicka :

Organizowanie oraz uczestniczenie w warsztatach sensorycznych było dla mnie świetnym przeżyciem. Dzięki praktycznym ćwiczeniom wszyscy uczestnicy mogli zgłębić tematykę zmysłów i zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Poza tym, śmiechom nie było końca :)) Wspaniałe było być częścią tego wydarzania!