informujemy, iż nastąpi jednorazowa zmiana terminu dyżuru. Dyżur stacjonarny dr Piotra Markiewicza z dnia 17.05.2024 r. (piątek) zostaje przełożony na 18.05.2024 r. (sobota). na godzinę 18:00-20:00

Kończy się kwiecień, czyli Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Koło Naukowe Wolontariatu działające na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przez ostatnie tygodnie prowadziło w mediach społecznościowych akcję informacyjną. Przy wsparciu Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami UWM zorganizowało też warsztaty sensoryczne. O tych inicjatywach opowiedziały nam Alicja Zieleniewska i Julia Barczak. Link do artykułu na stronie Radio UWMFM

Warsztaty Sensoryczne

Z okazji kwietniowych obchodów Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu na UWM w dniu 24 kwietnia 2024 roku w holu Biblioteki Uniwersyteckiej odbyły się „Warsztaty Sensoryczne”, zorganizowane przez studentki i studentów Koła Naukowego Wolontariatu przy wsparciu Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Opiekunką Koła Naukowego jest p. dr Bożena Chrostowska, która w Uczelni pełni funkcję Koordynatora ds. wsparcia edukacyjnego osób w spektrum autyzmu. Uczestnicy warsztatów wykonując różne zadnia dotyczące zmysłu węchu, dotyku, słuchu i wzroku, mieli okazję sprawdzić w jaki sposób mogą odbierać świat osoby autystyczne. W warsztatach wzięli udział studenci i pracownicy UWM. Do uczestnictwa zachęcali organizatorzy wcześniej wykonanymi plakatami i publikowanymi postami.

Wszystkim, którzy chcieli poznać świat odbierany zmysłami osób w spektrum dziękujemy za zainteresowanie i aktywne uczestnictwo!

Poniżej kilka słów od studentek organizujących warsztaty😊

Wiktoria Kurowska:

Organizacja i sam udział w tych warsztatach na 5 roku studiów z pedagogiki specjalnej troszkę ciężko było pogodzić, mimo to zabawa była niesamowita, dużo osób nie miało pojęcia, że takie warsztaty mają się odbyć, mimo to przychodziły spore grupy studentów chętnie biorące udział w zadaniach przygotowanych przez nas. Osobiście czuję ogromną satysfakcję z tego iż tak dobrze zostały przyjęte i widać było chęć studentów na to by brać w nich udział. Niestety troszkę kolidowało to z kolokwiami więc nie każdy miał czas by spróbować się we wszystkich zadaniach, ale biorąc pod uwagę zadawane pytania i zainteresowanie uważam, że takie warsztaty są potrzebne i na pewno zawsze znajdą się osoby chętne do ich organizacji bądź do samego udziału 😄 i do tego samo przygotowywanie mas, woreczków sensorycznych wspólnie z innymi to ŚWIETNA ZABAWA 😉

Alicja Zieleniewska:

Jestem właśnie na pierwszym roku studiów pedagogicznych, dlatego nie mogę ukryć, nie posiadałam na początku bogatej wiedzy na temat takich warsztatów, ale gdy dowiedziałam się na, czym one polegają, co będziemy na nich robić, to byłam bardzo zaciekawiona i miło wspominam chwile, gdy tworzyłam daną masę, ponieważ mogłam o niej opowiedzieć uczestnikom, którzy brali udział w takich warsztatach, cieszyłam się niesamowicie, kiedy dana osoba podchodziła do nas z uśmiechem i otwartością, którą każdy z nas powinien ćwiczyć, by nie być obojętnym wobec drugiego człowieka. Myślę, że uczestniczenie i tworzenie takich warsztatów, to kolejny mały krok do realizacji swoich marzeń, a jak to powiedział Walt Disney ” Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”

Marta Czaplicka :

Organizowanie oraz uczestniczenie w warsztatach sensorycznych było dla mnie świetnym przeżyciem. Dzięki praktycznym ćwiczeniom wszyscy uczestnicy mogli zgłębić tematykę zmysłów i zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Poza tym, śmiechom nie było końca :)) Wspaniałe było być częścią tego wydarzania!

Bezpłatne porady i konsultacje psychologiczne skierowanych do studentów z niepełnosprawnościami doświadczających trudności związanych z funkcjonowaniem w środowisku akademickim (stres, napięcia emocjonalne, poczucie wykluczenia społecznego, trudności w integracji wśród studentów, stany lękowe, problemy osobiste, itd.).

Wsparcie psychologiczne dedykowane studentom z niepełnosprawnościami prowadzi dr Piotr Markiewicz specjalista psychologii klinicznej, konsultant wojewódzki w zakresie psychologii klinicznej.

  • tel.: 608 301 019
  • e-mail: piotr.markiewicz@uwm.edu.pl

W semestrze zimowym 2023/2024 konsultacje psychologiczne odbywają się:

  • regularnie w piątki w godzinach 15:00-17:00 (Wydział Nauk Społecznych, ul. Benedykta Dybowskiego 13, pokój B.01.07) stacjonarnie, telefonicznie oraz online (MSTeams kod: fv3nm5r)
  • na konsultacje (stacjonarne, telefoniczne lub online) można też umówić się w innym terminie

Budynek WNS jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

Prosimy, jeśli to będzie możliwe, z wyprzedzeniem zgłaszać (mailowo, telefonicznie) chęć kontaktu psychologicznego.