I ZJAZD STUDENTÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI Zielona Góra, 3-5.06.2016r.

W dniach 3-5.06.2016 r. reprezentacja AZS UWM Olsztyn wzięła udział I Integracyjnych Mistrzostwach Polski AZS w boccia. Do Zielonej Góry przyjechało 7 drużyn z całej Polski. Łącznie w turnieju wystartowało 40 osób z niepełnosprawnością. W piątek odbyła się weryfikacja zawodników oraz szkolenie teoretyczne i praktyczne z zakresu boccia, podczas którego uczestnicy zapoznali się ze specyfiką dyscypliny. W sobotę odbyły się rozgrywki drużynowe oraz eliminacje do rozgrywek indywidualnych, rozegrane systemem pucharowym. Zawody, zakończyły się w niedzielę. Nasza reprezentacja składała się z czterech osób: 3 studentów i 1 pracownik BON.

Zmagania drużynowe wygrała Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. Uniwersytet Warmińsko – Mazurski znalazł się na siódmej pozycji.

To pierwsze tego typu zawody, nie tylko dla naszych studentów.  Zarówno organizatorzy jak i zawodnicy uznali je za niezwykle potrzebne. Nadrzędnym celem zawodów jest niewątpliwie integracja środowiska akademickiego osób niepełnosprawnych, chociaż rywalizacja na boiskach podczas rozgrywek była bardzo zacięta.

Boccia to jeden z niewielu sportów dedykowany studentom niepełnosprawnym, angażuje zarówno ciało, jak i umysł działając terapeutycznie. Jest doskonałym sposobem na integrację osób niepełnosprawnych fizycznie z osobami pełnosprawnymi: w klubach sportowych, organizacjach pozarządowych, szkołach, centrach rehabilitacji, a nawet w domach. Boccia jest dyscypliną o wielu aspektach: jest to sport z elementami rywalizacji, narzędzie terapeutyczne, gra integracyjna idealna do podejmowania inicjatyw obywatelskich. Jest pierwszą dyscypliną sportową, w której na równych zasadach mogą rywalizować o medale osoby z ciężką niepełnosprawnością.

Po długich i emocjonujących spotkaniach nasza drużyna, choć pokonana, wróciła do Olsztyna w bardzo pogodnym nastroju z postanowieniem poprawy wyników w następnym roku.

 

Serdecznie dziękujemy organizatorom – KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UZ za zaproszenie, przemiłe przyjęcie i niepowtarzalną atmosferę.

 

 

BOCCIA- Dyscyplina paraolimpijska.

Celem gry jest wrzucenie na boisko bili białej (Jack), a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej ilości bil jednego koloru. Zawodnik rozpoczynający grę wyrzuca na boisko białą bilę i dorzuca swoją bilę jak najbliżej Jacka. Potem zagrywa przeciwnik. Następnie rzuca zawodnik tej drużyny, której bila znajduje się dalej od bili przeciwnika w stosunku do bili białej. Zawodnicy rzucając bile mogą przesuwać znajdujące się bile w grze, rozbijać ustawione już układy bil, starając się umieścić jak najwięcej bil swojego koloru przy Jacku. Boccia jest grą zachęcającą do myślenia, taktycznego planowania rozgrywki i prób przewidywania zagrań przeciwnika. W momencie wyrzucenia przez zawodników wszystkich bil kolorowych, następuje zakończenie rundy i podliczenie punktów. Punkty w danej rundzie otrzymuje Strona, której bile znajdują się bliżej Jacka niż najbliższa bila Strony przeciwnej. Strona otrzymuje po jednym punkcie za każdą taką bilę. Wynik zapisywany jest w specjalnym protokole meczu. Jak w każdej dyscyplinie, również w Bocci w momencie złamania reguł gry, stosuje się różnego rodzaju kary: bile karne, usunięcie bili z boiska, ostrzeżenie i wykluczenie z gry. Wymienione kary mogą występować pojedynczo, lub w różnych połączeniach.

(źródło: http://polskaboccia.pl/opis-gry/)