Zagraj w niebieski! Światowy Dzień Świadomości Autyzmu na UWM.

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. O tym zaburzeniu mówi się coraz więcej, bo liczba ludzi nim dotkniętych wzrasta. Autyzm został oficjalnie zaliczony przez ONZ do najgroźniejszych problemów zdrowotnych świata – obok AIDS, cukrzycy, chorób wieńcowych i raka. By pomóc osobom dotkniętym tą dysfunkcją, potrzebna jest jak najwcześniejsza diagnoza oraz intensywna terapia. Potrzebna jest również życzliwość, tolerancja i zrozumienie płynące z wiedzy.

Niebieski to kolor solidarności z osobami z autyzmem. Na znak poparcia i solidarności z osobami autystycznymi wiele państw 2 kwietnia przyłącza się do akcji „Zaświeć się na niebiesko”, oświetlając na błękitno ważne i znane budynki (np. Empire State Building w Nowym Jorku,  CN Tower w Toronto, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Spodek w Katowicach).  Ludzie dodają niebieski do swojego dnia (ubierają się na niebiesko, malują paznokcie w tym kolorze, ustawiają błękitne tapety w komórkach).

Zachęcamy i zapraszamy całą społeczność akademicką do wyrażenia swojej solidarności z osobami z autyzmem:
• dodajcie niebieski kolor do ubrania,
• zapalcie błękitną lampkę,
• propagujcie tę akcję w Internecie,
• porozmawiajcie z innymi o autyzmie,
• wesprzyjcie organizacje działające na rzecz osób z autyzmem.

Zagrajmy w niebieski 2 kwietnia, by świat w kolejne dni stał się bardziej przyjazny dla osób z autyzmem!

W ramach podjętej akcji:
1. Wystawa niezwykłych grafik komputerowych Józka Budnego – 11- letniego autysty z Olsztyna. Wystawę można będzie obejrzeć w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej.
2. Każdy Wydział w miesiącu kwietniu odwiedzą “wędrujące roll-up’y” z faktami i mitami o autyzmie.
3. 2 kwietnia do miasteczka akademickiego wyruszą studentki z Koła Naukowego Wolontariatu by rozmawiać ze społecznością akademicką o autyzmie, rozdając specjalnie przygotowane  informacje.

Zachęcamy do bycia w tym dniu na niebiesko!

Akcja organizowana przez Koło Naukowe Wolontariatu przy współpracy Biura ds. Osób Niepełnosprawnych.