Zgodnie z kalendarzem wydarzeń organizowanych w ramach Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu w Naszej Uczelni odbywały się różne działania zmierzające do poszerzenia wiedzy na temat osób z tą dysfunkcją. Jak co roku wystawiane były roll-up’y z informacjami na temat faktów i mitów na temat autyzmu. Dnia 5 kwietnia na Wydziale Nauk Społecznych studenci Kół Naukowych Pedagogów Specjalnych oraz Wolontariatu zorganizowali happening połączony z warsztatami sensorycznymi (poniżej sprawozdanie studentek z tego działania).
Kwiecień jest miesiącem świadomości autyzmu. Z tej okazji, dnia 5 kwietnia 2017 roku, na Wydziale Nauk Społecznych w Olsztynie, zorganizowany został dzień pod tytułem ,,WNS gra w niebieski’’.
Jako uczestniczki Koła Pedagogów Specjalnych i Naukowego Koła Wolontariatu przygotowałyśmy wiele ciekawych atrakcji, w których udział wzięło około 150 osób. Na spotkanie zaproszono rodziców dzieci z autyzmem, którzy poprowadzili wykład na temat tego, jak wygląda codzienne życie ich rodzin. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty integracji sensorycznej. Z racji tego, że kolor niebieski uchodzi za symbol autyzmu, rozdawałyśmy studentom wydziału niebieskie wstążeczki oraz zapraszałyśmy do rozwiązania krótkiego quizu dotyczącego osób z autyzmem. Wszystkie wymienione atrakcje były dla biorących udział bardzo atrakcyjne i pozwalały na wzbogacenie swojej wiedzy na temat autyzmu. Powodzenie akcji było dla nas osiągnięciem, z którego jesteśmy dumne i cieszymy się, iż mogłyśmy przyczynić się do szerzenia wiedzy o zaburzeniu, jakim jest autyzm.
W ramach wydarzeń kwietniowych BON organizowało szkolenie pn. „Formy komunikowania się ze studentami z diagnozą Autyzmu”. Szkolenie skierowane jest do pracowników naszej uczelni”, które przeprowadził dla pracowników naszej uczelni psycholog dr Piotr Markiewicz. W szkoleniu wzięło udział ok 50 pracowników.
W dniach 13 i 27 kwietnia odbyły się projekcje filmów o tematyce dotyczącej osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu: „Mary & Max” i „Temple Grandin”.
Za rok UWM znowu zagra w niebieski. Jeśli macie Państwo pomysły jak przybliżyć społeczności akademickiej problematykę autyzmu – zachęcamy do kontaktu z nami.