UWM gra w niebieski!

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UWM oraz Koła Naukowe: Wolontariatu i Pedagogów Specjalnych zapraszają społeczność akademicką do uczestnictwa w wydarzeniach związanych
z obchodami Światowego Dnia i Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu wpisującymi się w coroczne wydarzenia pod hasłem „UWM gra w niebieski!”.

 

Niebieski to kolor solidarności z osobami z autyzmem.

 

Kalendarz wydarzeń organizowanych w ramach Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu:

  1. “Wędrujące roll-up’y”, jak co roku,odwiedzą w kwietniu różne miejsca uczelni, aby przekazać fakty i mity o autyzmie.
  2. 5 kwietnia zapraszamy na Wydział Nauk Społecznych (ul. Żołnierska 14) na wydarzenie „WNS gra w niebieski”. Koło Naukowe Wolontariatu organizuje w tym dniu (9:00-15:00) happening połączony z warsztatami sensorycznymi. Kulminacja wydarzenia godz. 13:00 Aula Główna WNS. W programie także konkurs z nagrodami na hasło „odczarowujące” myślenie ludzi na temat autyzmu. Zapraszamy!
  3. 10 kwietnia w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej studenci Koła Naukowego Pedagogów Specjalnychprzeprowadzą akcję pod nazwą „Otwórz oczy – zobacz autyzm”. Studenci (ubrani na niebiesko) będą dawali do wylosowania karteczki z ciekawostkami/myślami/faktami dotyczącymi autyzmu napotkanym osobom.
  4. 11 kwietnia zapraszamy na szkolenie „Formy komunikowania się ze studentami z diagnozą Autyzmu” przygotowane przez psychologa dr Piotra Markiewicza. Udział w szkoleniu pomoże zrozumieć jak dotrzeć do studentów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Osoby, które wezmą udział w szkoleniu otrzymają potwierdzenie uczestnictwa.
  5. 13 kwietnia zapraszamy do budynku Biblioteki Uniwersyteckiej sala S2/104 na godzinę 15:00  na projekcję filmu związanego z problematyką autyzmu pt. „Mary & Max”  (Animowana opowieść o niezwykłej przyjaźni osoby z ZA z małą dziewczynką).
  6. 25 kwietnia odbędzie się szkolenie pn.  „Praktyczne wskazówki dotyczące dostosowywania form i metod pracy ze studentem z Zespołem Aspergera”. Szkolenie zorganizowane jest dla pracowników wspierających Studentów z niepełnosprawnościami oraz tych, którzy mają w swoich grupach studentów z tą dysfunkcją. Miejsce szkolenia: BU sala S2/116 godzina 9:00- 12:00 Szkolenie zrealizuje Stowarzyszenie „Twoje nowe możliwości”, wspierające szkoły wyższe
    w zakresie działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.
  7. 27 kwietnia zapraszamy do budynku Biblioteki Uniwersyteckiej sala S2/104 na godzinę 15:00  na projekcję filmu związanego z problematyką autyzmu pt. „Temple Grandin”. (Biograficzna historia Temple Grandin, dotkniętej autyzmem kobiety, która pokonała swoje ograniczenia i stała się ekspertką w dziedzinie hodowli bydła).

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w 2008 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna w wielu krajach świata, w tym w Polsce, Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem (zachęcić do podejmowania działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi).

 „Autyzm to zaburzenie rozwojowe, w którym ważną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Polega na odcięciu się człowieka od zewnętrznego świata, ograniczeniu wymiany informacji ze środowiskiem, subiektywnym poczuciu odizolowania. Prowadzone badania wskazują, że autyzm może oznaczać wewnętrzną pustkę lub olbrzymie bogactwo przeżyć wewnętrznych”.

W całej Europie osoby z autyzmem doświadczają powszechnie dyskryminacji i są wykluczane społecznie, dlatego ważne są wszelkie działania, które przyczyniają się do zmiany warunków życia tej grupy osób.