UWM gra w niebieski!

Zgodnie z tradycją zapraszamy społeczność akademicką do uczestnictwa w wydarzeniach związanych z obchodami Kwietnia – Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu wpisującymi się w coroczne wydarzenia pod hasłem „UWM gra w niebieski!”.

Niebieski to kolor solidarności z osobami z autyzmem – zachęcamy, w dniu 2 kwietnia, do ubrania się na niebiesko.

2 kwietnia świeć na niebiesko i okaż solidarność z osobami z autyzmem. Dodasz im w ten sposób otuchy w codziennych zmaganiach ze światem, który widzą, słyszą i czują inaczej niż my.

 

Kalendarz wydarzeń organizowanych w ramach obchodów Kwietnia – Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu:

“Wędrujące roll-up’y”, jak co roku, odwiedzą w kwietniu różne miejsca uczelni, aby przekazać fakty i mity o autyzmie.

 

2 kwietnia w godzinach 10:00 – 13:00 zapraszamy na Akcję uświadamiającą oraz warsztaty sensoryczne przygotowane przez studentów Wydziału Nauk Społecznych, które odbędą się w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w holu głównym.  Studenci będą rozdawać ulotki
i rozmawiać ze społecznością akademicką o autyzmie, ale przede wszystkim przedstawią Państwu świat osób z autyzmem.

 

2 kwietnia oraz 16 kwietnia zapraszamy na szkolenia pn.: „Różnorodność typów umysłu” przygotowane przez psycholog mgr Agnieszkę Annę Włodarską. Udział w szkoleniu pomoże m.in. zrozumieć jak dotrzeć do studentów z różnymi typami osobowości. Osoby, które wezmą udział w szkoleniu otrzymają potwierdzenie uczestnictwa.

 

10 kwietnia, 17 kwietnia, 24 kwietnia zapraszamy do budynku Biblioteki Uniwersyteckiej sala S2/104 na godzinę 15:00  na projekcję filmów związanych z problematyką autyzmu/wstęp wolny/:

  • 10 kwietnia zapraszamy na film pt. „Temple Grandin”. Biograficzna historia Temple Grandin, dotkniętej autyzmem kobiety, która pokonała swoje ograniczenia i stała się ekspertką w dziedzinie hodowli bydła. (110 min)
  • 17 kwietnia zapraszamy na film pt. „Mary & Max”.  Animowana opowieść o niezwykłej przyjaźni osoby z ZA z małą dziewczynką. (92 min.)
  • 24 kwietnia zapraszamy na film pt. 'I Am Me”. Film dotyka współczesnego problemu przestępstw z nienawiści w kontekście autyzmu. (75 min)

 

11 kwietnia zapraszamy na wykład szkoleniowy pn. „ABC autyzmu” przygotowane przez specjalistę ds. studentów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu dr Bożenę Chrostowską. To szkolenie skierowane jest do osób, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę w ww. tematyce. Udział w wykładzie szkoleniowym przedstawi podstawy dotyczące zaburzeń oraz formy działania na rzecz wsparcia studentów z ZSA w naszej Uczelni.  Osoby, które wezmą udział w wykładzie otrzymają potwierdzenie uczestnictwa.

 

25 kwietnia zapraszamy na wykład szkoleniowy pn. „Zaburzenia ze spektrum autyzmu” przygotowane przez specjalistę ds. studentów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu dr Bożenę Chrostowską. To szkolenie skierowane jest do osób, które mają już podstawową wiedzę na temat autyzmu. Udział w wykładzie szkoleniowym przedstawi specyfikę zaburzeń oraz formy działania na rzecz wsparcia studentów z ZSA w naszej Uczelni.  Osoby, które wezmą udział
w wykładzie otrzymają potwierdzenie uczestnictwa.

 

Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Zwraca uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Ma na celu zachęcać do podejmowania działań i uświadamia  dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi.

Spektrum autyzmu to wzorzec rozwojowy, odmienny od najczęstszego w populacji ludzkiej. Charakteryzuje się innym, niż typowy postrzeganiem świata i myśleniem o otoczeniu – w którym ważniejsze wydają się być zjawiska nieożywione, niż ludzie. Z autyzmu nie można wyleczyć, ponieważ nie jest chorobą. Ważnym jest natomiast, aby nauczyć się z nim żyć. Tak, jak osoby z każdą odmiennością rozwojową, tak osoby ze spektrum napotykają różne trudności i warto dać im narzędzia, by sobie z nimi radziły. Nie da się z osoby z autyzmem „zrobić” neurotypowej. Można jednak wspierać ich rozwój i zapobiegać wtórnym konsekwencjom, takim jak niepełnosprawność intelektualna, czy poważne zaburzenia emocjonalne ( Źródło: https://prodeste.pl/autyzm/