Udział w XII Zjeździe Studentów z Niepełnosprawnościami w Poznaniu

14 maja 2016 roku na Pływalni Uniwersyteckiej UAM w Poznaniu odbyły się I Integracyjne Mistrzostwa Polski w Pływaniu. To część imprezy wpisanej w XII Zjazd Studentów z Niepełnosprawnościami, organizowanej pod patronatem JM Rektora UAM, w której Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie uczestniczy już od czterech lat. Zawodnicy i zawodniczki startowali w kategoriach wynikających z rodzaju niepełnosprawności, indywidualnie oraz grupowo w sztafecie 4×50 metrów. W tym roku naszą Uczelnię reprezentowała jedna studentka Joanna Bartel. Popłynęła w dwóch kategoriach – stylem dowolnym na 50 m i stylem grzbietowym na 50 m. Studentkę wspierali pracownicy BON.

Atmosfera podczas zawodów była wyjątkowa: zacięta walka i głośny doping, aktywny wysiłek, mobilizująca adrenalina to słowa klucze współzawodnictwa na tafli basenu.  Jednak sama rywalizacja to nie wszystko. Taka forma współzawodnictwa to dla studentów z dysfunkcjami paleta nowych doświadczeń. Uczy otwierać się na innych ludzi, pomaga przełamywać strach i radzić sobie
z własnymi lękami, pozwala nawiązywać nowe znajomości, a przede wszystkim daje motywację
do podejmowania nie tylko sportowych wyzwań.

Rywalizację zakończyła wieczorna integracja uczestników w Hotelu Campanile, gdzie zawodnicy wymieniali się swoimi wrażeniami, nie tylko z pływalni, ale także z przebiegu studiów oraz własnych doświadczeń i planów.

Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy, więc szczęśliwe chwile w przemiłym towarzystwie też, wróciliśmy wiec do domów bogatsi o nowe doświadczenia i wrażenia. Całym sercem nastawiamy się  na udział w zawodach w następnym roku.

Liczymy na to, że pośród społeczności akademickiej naszej Uczelni znajdą się osoby – miłośnicy pływania, które zechcą powalczyć o medal dla UWM w roku 2017 – zapraszamy.