Relacja z I Integracyjnego Meczu Koszykówki na Wózkach

Ostatniego dnia Kortowiady, 18 maja 2014 r., o godzinie 12.00 rozpoczął się I Integracyjny Mecz Koszykówki na Wózkach.

Przy współpracy Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego i Biura ds. Osób Niepełnosprawnych, do imprez kortowiadowych włączyliśmy w tym roku mecz koszykówki na wózkach. Z założenia mecz był wydarzeniem mającym na celu integrację środowiska akademickiego i włączenie osób z niepełnosprawnością do aktywnego udziału w juwenaliach olsztyńskich.

Do rywalizacji stanęły dwie drużyny – drużyna sportowców z niepełnosprawnościami z AKS OSW Olsztyn (na zdjęciach w czarnych koszulkach) oraz drużyna Studentów UWM w Olsztynie, którzy po raz pierwszy usiedli na wózek i spróbowali swych sił w tej dyscyplinie (na zdjęciach w niebieskich koszulkach). Wsparciem drużyny studentów UWM był Poseł na Sejm RP, Pan Paweł Papke, który jest także Ambasadorem Olimpiad Specjalnych. Mecz otworzył Prorektor ds. Studenckich prof. dr hab. inż. Janusz Piechocki. Zawodnikom kibicowali zaproszeni goście, m.in. Waldemar Buszan reprezentujący Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Prezes Fundacji Centrum Zdrowia i Sportu przy Olsztyńskiej Szkole Wyższej, Pan Adam Sawicki oraz studenci UWM.

Niepełnosprawność nie wyklucza z uprawiania sportu i tę wiedzę organizatorzy i zawodnicy chcieli przekazać społeczności akademickiej. Studenci UWM z dużym zaangażowaniem walczyli z zawodowcami, drużyną AKS OSW Olsztyn, która od lat trenuje tę dyscyplinę. Dla naszych studentów było to pierwsze spotkanie z wózkiem i koszykówką na wózkach, mimo to dzielnie rywalizowali na boisku. Nie udało się jednak pokonać AKS OSW Olsztyn i mecz zakończył się zwycięstwem  gości. Sam wynik nie miał jednak w tym dniu znaczenia. Liczyła się integracja, podnoszenie świadomości na temat niepełnosprawności i sportu osób niepełnosprawnych. Dzięki pokazom i konkursom przeprowadzanym w przerwach meczu przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji, społeczność akademicka zgromadzona na hali mogła przeszkolić się w udzielaniu pomocy osobom poruszającym się na wózkach. Wydarzenie było niezwykle emocjonujące, przepełnione dobrą zabawą i zdrową rywalizacją.

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych serdecznie dziękuje Radzie Uczelnianej Samorządu Studenckiego i Olsztyńskiej Szkole Wyższej za współpracę i pomoc w organizacji I Integracyjnego Meczu Koszykówki na Wózkach. Dziękujemy wszystkim tym, którzy włączyli się w przygotowania do tego spotkania. Szczególne podziękowania kierujemy do drużyn – AKS OSW Olsztyn oraz drużyny Studentów UWM w Olsztynie. Dziękujemy za pełne zaangażowanie, sportowego ducha i fantastyczną zabawę.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia, które znajdziecie w Galerii.