Kwiecień – Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu

Zapraszamy społeczność akademicką do uczestnictwa w wydarzeniach związanych z obchodami Kwietnia – Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu wpisującymi się w coroczne wydarzenia pod hasłem „UWM gra w niebieski!”.

Niebieski to kolor solidarności z osobami z autyzmem.

Kalendarz wydarzeń organizowanych w ramach obchodów Kwietnia – Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu:

 

“Wędrujące roll-up’y”, jak co roku, odwiedzą w kwietniu różne miejsca uczelni, aby przekazać fakty i mity o autyzmie.

 

9 kwietnia zapraszamy na wernisaż – otwarcie wystawy uczniów z Zespołu Placówek Edukacyjnych oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia “Wyjątkowe serce” w Olsztynie który odbędzie się w Budynku Biblioteki Uniwersyteckiej na pierwszym piętrze na antresoli. Wystawę będzie można odwiedzać do końca kwietnia.

 

10 kwietnia zapraszamy na szkolenie „Formy komunikowania się ze studentami z diagnozą Autyzmu” przygotowane przez psychologa dr Piotra Markiewicza. Udział w szkoleniu pomoże zrozumieć jak dotrzeć do studentów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Osoby, które wezmą udział w szkoleniu otrzymają potwierdzenie uczestnictwa. (Link do zgłoszenia się na szkolenie: https://goo.gl/forms/ohaZxmeUSygxYxIY2)

 

11 kwietnia zapraszamy na maraton filmów o autyzmie organizowany przez studentów Naukowego Koła Wolontariatu. Wydarzenie obędzie się na Wydziale Nauk Społecznych. Start godz. 9:45

 

12 kwietnia zapraszamy na Akcję pn. „Bądź na tak dla Autyzmu” przygotowaną przez studentów Koła Naukowego Wolontariatu oraz Koła Naukowego Pedagogów Specjalnych. Studenci i studentki będą rozdawać ulotki i rozmawiać ze społecznością akademicką o autyzmie. Miejsce akcji Biblioteka Uniwersytecka UWM.

 

17 kwietnia zapraszamy do budynku Biblioteki Uniwersyteckiej sala S2/104 na godzinę 15:00  na projekcję filmu związanego z problematyką autyzmu pt. „Normalny autystyczny film” (Film jest intymnym portretem społecznej inności, pokazuje Zespół Aspergera jako sposób postrzegania świata, nie chorobę – 90 min).

 

18 kwietnia zapraszamy na Akcję pn. „Bądź na tak dla Autyzmu” przygotowaną przez studentów Koła Naukowego Wolontariatu oraz Koła Naukowego Pedagogów Specjalnych. Studenci i studentki będą rozdawać ulotki i rozmawiać ze społecznością akademicką o autyzmie. Akcja odbędzie się na terenie miasteczka akademickiego Kortowa.

18 kwietnia zapraszamy na wykład szkoleniowy pn. „Wsparcie edukacyjne studentów z ZSA w UWM w Olsztynie” przygotowane przez specjalistę ds. studentów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu dr Bożenę Chrostowską. Udział w wykładzie szkoleniowym przedstawi formy działania na rzecz wsparcia studentów z ZSA w naszej Uczelni Osoby, które wezmą udział w wykładzie otrzymają potwierdzenie uczestnictwa. (Link do zgłoszenia się na wykład szkoleniowy: https://goo.gl/forms/z4RXTPNykeoTYExx1)

 

20 kwietnia zapraszamy do budynku Biblioteki Uniwersyteckiej sala S2/104 na godzinę 15:00  na projekcję filmu związanego z problematyką autyzmu pt. “ Don Juan”  (Pełnometrażowy dokument – historia 22-letniego autystycznego chłopaka, którego matka chce uczynić normalnym mężczyzną).

 

27 kwietnia zapraszamy do budynku Biblioteki Uniwersyteckiej sala S2/104 na godzinę 15:00  na projekcję filmu związanego z problematyką autyzmu pt. „Temple Grandin”. (Biograficzna historia Temple Grandin, dotkniętej autyzmem kobiety, która pokonała swoje ograniczenia i stała się ekspertką w dziedzinie hodowli bydła).

 

 2 kwietnia świeć na niebiesko i okaż solidarność z osobami z autyzmem. Dodasz im w ten sposób otuchy w codziennych zmaganiach ze światem, który widzą, słyszą i czują inaczej niż my.

 

Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Zwraca uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem (zachęca do podejmowania działań i uświadamia  dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi).

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju. Oznacza to nieprawidłowe funkcjonowanie we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia.  Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nie leczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”. „Autyzm to zaburzenie rozwojowe, w którym ważną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Polega na odcięciu się człowieka od zewnętrznego świata, ograniczeniu wymiany informacji ze środowiskiem, subiektywnym poczuciu odizolowania. Prowadzone badania wskazują, że autyzm może oznaczać wewnętrzną pustkę lub olbrzymie bogactwo przeżyć wewnętrznych”. (Źródło: http://www.synapsis.org.pl/autyzm/czym-jest)