Kwiecień Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu

Koło Naukowe Wolontariatu, Studenckie Koło Naukowe Pracy Socjalnej „Kreatywni”, Koło Naukowe Pedagogów Specjalnych  przy współpracy Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UWM zaprasza społeczność akademicką do uczestnictwa w wydarzeniach związanych z obchodami zarówno Światowego Dnia, jak i Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu pod hasłem „UWM gra w niebieski!”. Niebieski to kolor solidarności z osobami z autyzmem.

Wydarzenia zaplanowane w ramach obchodów na UWM w Olsztynie:

  1. 2 kwietnia do miasteczka akademickiego wyruszą „niebieskie” studentki z Koła Naukowego Wolontariatu oraz ze Studenckiego Koła Pracy Socjalnej by rozmawiać ze społecznością akademicką o autyzmie, rozdając specjalnie przygotowane  informacje oraz niebieskie wstążki dla osób chcących wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem.
  2. Każdy Wydział oraz Bibliotekę Uniwersytecką w miesiącu kwietniu odwiedzą “wędrujące roll-up’y” z faktami i mitami o autyzmie.
  3. 5 kwietnia zapraszamy na Wydział Nauk Społecznych na godzinę 16.45  na projekcję filmu związanego z problematyką autyzmu oraz  dyskusję po projekcji.
  4. 6 kwietnia zapraszamy na Wydział Nauk Społecznych na warsztaty sensoryczne „Poznaj, poczuj, doświadcz” przygotowane przez studentki 3 roku ERONI. Uczestnictwo w warsztatach pozwala zrozumieć jak odbierają świat osoby z autyzmem.
  5. 13 kwietnia zapraszamy na Wydział Teologii na godzinę 10.15 na spotkanie z rodzicami z Samopomocowej Grupy dla Rodziców i Opiekunów Osób z Autyzmem i Zespołem Aspergera pt. „ABC Autyzmu. Rodzicielstwo wyjątkowych dzieci”
  6. 13 kwietnia zapraszamy na Wydział Teologii na godzinę 12.00 na spotkanie z rodzicami z Samopomocowej Grupy dla Rodziców i Opiekunów Osób z Autyzmem i Zespołem Aspergera pt.  „Jak towarzyszyć w rozwoju dziecku z autyzmem i zespołem Aspergera?
  7. 19 kwietnia zapraszamy tym razem do Biblioteki Głównej UWM na warsztaty sensoryczne „Poznaj, poczuj, doświadcz” przygotowane przez studentki 3 roku ERONI. Uczestnictwo w warsztatach pozwala zrozumieć jak odbierają świat osoby z autyzmem.
  8. 19 kwietnia zapraszamy na szkolenie dla pracowników UWM na temat „Wsparcie edukacyjne studentów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu”. Szkolenie organizowane jest przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych.
  9. 20 kwietnia  zapraszamy na Wydział Teologii na godzinę 17.00 na spotkanie z rodzicami z Samopomocowej Grupy dla Rodziców i Opiekunów Osób z Autyzmem i Zespołem Aspergera pt. „Zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jak zmienia rodziców ich wyjątkowe dziecko?”    
  10. 29 kwietnia zapraszamy na Wydział Teologii na godzinę 12.00 na spotkanie z rodzicami z Samopomocowej Grupy dla Rodziców i Opiekunów Osób z Autyzmem i Zespołem Aspergera oraz dzieckiem z Zespołem Aspergera pt. „Tajemnica dziecka z autyzmem. Otwarcie na inny sposób odbierania świata”

 

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który został ustanowiony w 2008 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna w wielu krajach świata, w tym w Polsce, Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

„Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na zrozumienie” – podkreślają eksperci  z Fundacji Synapsis w Warszawie.

Według danych Stowarzyszenia Autism Europe 0,6% populacji Unii Europejskiej dotkniętych jest autyzmem, co stanowi około 5 milionów osób (szacunki z 2009 r.). Według Centers for Desease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywany jest u 1 dziecka na 88. W Wielkiej Brytanii  autyzm występuje u 1 osoby na 100. W Polsce mówi się również o 1 przypadku na 100. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.

W całej Europie osoby z autyzmem doświadczają powszechnie dyskryminacji i są wykluczane społecznie. W tym roku międzynarodowe Stowarzyszenie Autism Europe zaproponowało by dzień 2 kwietnia obchodzić pod hasłem „Autyzm. Stop dyskryminacji”. Dlatego ważne są wszelkie działania, które przyczyniają się do zmiany warunków życia tej grupy osób.

Opr. Bożena Chrostowska