Koło Naukowe Wolontariatu, Studenckie Koło Naukowe Pracy Socjalnej „Kreatywni”, Koło Naukowe Pedagogów Specjalnych przy współpracy Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UWM zaprasza społeczność akademicką do uczestnictwa w wydarzeniach związanych z obchodami zarówno Światowego Dnia, jak i Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu pod hasłem „UWM gra w niebieski!”. Niebieski to kolor solidarności z osobami z autyzmem.
Wydarzenia zaplanowane w ramach obchodów na UWM w Olsztynie:
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który został ustanowiony w 2008 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna w wielu krajach świata, w tym w Polsce, Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.
„Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na zrozumienie” – podkreślają eksperci z Fundacji Synapsis w Warszawie.
Według danych Stowarzyszenia Autism Europe 0,6% populacji Unii Europejskiej dotkniętych jest autyzmem, co stanowi około 5 milionów osób (szacunki z 2009 r.). Według Centers for Desease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywany jest u 1 dziecka na 88. W Wielkiej Brytanii autyzm występuje u 1 osoby na 100. W Polsce mówi się również o 1 przypadku na 100. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.
W całej Europie osoby z autyzmem doświadczają powszechnie dyskryminacji i są wykluczane społecznie. W tym roku międzynarodowe Stowarzyszenie Autism Europe zaproponowało by dzień 2 kwietnia obchodzić pod hasłem „Autyzm. Stop dyskryminacji”. Dlatego ważne są wszelkie działania, które przyczyniają się do zmiany warunków życia tej grupy osób.
Opr. Bożena Chrostowska