Gala konkursu „Człowiek bez barier”

Miło nam poinformować, że delegacja naszej uczelni uczestniczyła w wydarzeniu uroczystego wręczenia nagród w czternastym konkursie pn. „Człowiek bez barier”.

Konkurs  „Człowiek bez barier” organizowany jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, aby promować postawy osób z niepełnosprawnością. Prezentuje światu osoby, które przełamują bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności oraz mogą stać się wzorem postępowania.

W tym roku w uroczystościach wzięły udział: Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda oraz Małżonka Prezydenta Ukrainy Maryna Poroszenko.

Zwycięzcą czternastego Konkursu „Człowiek bez barier”, został Grzegorz Płonka, który przez połowę swojego życia zmagał się nie tylko z niepełnosprawnością, ale też z błędnymi diagnozami lekarzy. Przez co miał bardzo ograniczony dostęp do nauki. Podejrzewano autyzm. Dopiero po 14 latach błędnych diagnoz stwierdzono ciężki niedosłuch zmysłowo-nerwowy, badania wykazały też, że autyzmu i niepełnosprawności intelektualnej nie ma. Dostał wtedy aparaty słuchowe, a pięć lat później wszczepiono mu implant ślimakowy. Dopiero wtedy zaczął uczyć się mówić.

Podczas Gali wykonał na fortepianie w Zamku Królewskim dwa utwory: sonatę Księżycową Beethovena i własną kompozycję pt. Zegar.

Gala konkursu „Człowiek bez barier” emitowana była na żywo. Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia nagrania: http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/428858