Europejski Dzień Numeru 112

W dniu 11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru 112. Z tej okazji z inicjatywy wojewody Artura Chojeckiego już po raz kolejny zorganizowane zostały specjalne obchody, które w tym roku odbyły się w Gminnym Domu Kultury w Gietrzwałdzie.

Swój udział w tym dniu miało również Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Oprócz quizów z nagrodami, rozstrzygnięciem konkursu plastycznego, w którym uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej z Gietrzwałdu, była też specjalna piosenka o numerze śpiewana przez wszystkich uczestników i to, co w tym dniu najważniejsze – przypomnienie zasad korzystania z tego numeru oraz szkolenie dotyczące zgłaszania zdarzeń operatorom Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Tegoroczne obchody były wyjątkowe, bo wzięły w nich udział również osoby niesłyszące. Aktorzy Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych podczas występu pokazali jak o pierwszą pomoc proszą osoby niesłyszące i jak informują o tym co im się stało. Pragniemy dodać, że w występie udział brała Małgorzata Mickiewicz – pracownik BON.

Aby ułatwić osobom głuchym zgłaszanie prośby o pomoc, w ubiegłym roku powstała specjalna aplikacja Deaf Help. Osoby zarejestrowane w Centrum Powiadamiania Ratunkowego mogą przy jej pomocy, poprzez specjalną bramkę SMS-ową wysyłać powiadomienia o zdarzeniu do CPR. Niesłyszący mogą wybrać jeden z kilkunastu obrazków ilustrujących rodzaj zdarzenia. Na tej podstawie po odebraniu smsa od osoby głuchej zarejestrowanej w bazie operatorzy przesyłają zgłoszenie do odpowiednich służb, które następnie podejmują niezbędne działania. Z tej formy informowania korzystają już Głusi i słabosłyszący studenci Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie na mocy podpisanego Porozumienia.